Теплоізоляційні властивості ніздрюватого бетону в сухому стані перш за все залежать від об'ємної маси матеріалу (щільності). Деякий вплив на теплопровідність спричиняють також структура пір і мінералогічний склад бетону. Узагальнений графік залежності теплопровідності від щільності виглядає так:
Розрахункові коефіцієнти теплопровідності, закладені в діючі норми по тепловому захисту, були встановлені в період, коли сама ідеологія теплового захисту була спрямована не на збереження енергоресурсів, а на забезпечення мінімально допустимого санітарно-гігієнічного комфорту. Тому, результати випробувань бетонів зі всіх куточків країни були піддані статистичному аналізу і прийняті із забезпеченістю 92%. В результаті нормативні розрахункові коефіцієнти виявилися вищими за середні значення більш ніж на 20% і практично не враховують особливостей сировинної бази виробників з різних регіонів. Зараз при проектуванні теплового захисту вимоги санітарно-гігієнічного комфорту забезпечуються з неодноразовим запасом, при цьому велика частина всіх ніздрюватих бетонів, що виробляються або продаються в Україні, має значно меншу теплопровідність.
Середні значення теплопровідності ніздрюватих бетонів AEROC в сухому стані виглядають наступним чином:
*відповідно до ТУ У В.2.7-26.6-34840150-001: 2009
Перебуваючи в конструкціях будівель в реальних умовах експлуатації, будь-який матеріал через два - три опалювальні сезони набуває певної вологості: сухі матеріали (мінеральна вата, керамічна цегла) зволожуються, а вологі (бетони, розчини, деревина) - висихають. В результаті можна говорити про середню вологість матеріалу за опалювальний період - «експлуатаційну» вологість. Ця вологість і є розрахунковою при визначенні реальної теплопровідності матеріалу в конструкції, яка завжди вище, ніж теплопровідність сухого матеріалу. Експлуатаційна вологість ніздрюватих бетонів на основі кварцового піску, в тому числі газобетону AEROC, в нашому кліматі за результатами багаторічних спостережень становить в середньому 4-6% в залежності від конструкції стіни, умов експлуатації, орієнтації по сторонах світу і ряду інших чинників.
Теплопровідність пористого бетону AEROC вумовах експлуатації:
* Відповідно до висновку НДІБК за результатами лабораторних випробувань фрагментів стін
На теплоізоляційні властивості кладки з газобетонних блоків також впливають якість швів, їх кількість і умови експлуатації стіни.
Кладочні шви
При кладці блоків на тонкошаровий клейовий розчин з середньою товщиною шва 1,5-2 мм теплотехнічна однорідність кладки наближається до одиниці і вплив розчинних прошарків на теплопровідність конструкції може не враховуватися. При середній товщині прошарку розчину 10-12 мм теплопровідність кладки зростає приблизно на 20% (для щільності бетону 350 - 400 кг / м3), а при товщині 20 мм - на 30% і більше. Таке збільшення теплопровідності зводить нанівець головну перевагу ніздрюватих бетонів низької щільності - можливість будувати одношарову конструкцію, що задовольняє сучасним вимогам до термічного опору. Застосування цементно-піщаних розчинів для кладки блоків з ідеальною геометрією призводить, по-перше, до збільшення вартості кладочних робіт, а по-друге, може привести до необхідності додаткового утеплення стін.
Умови експлуатації газобетону
Одношарова газобетонна стіна без оздоблення (як без зовнішньої, так і без внутрішньої) може використовуватися для огорожі приміщень з нормальним режимом експлуатації (тобто з розрахунковою відносною вологістю повітря в приміщенні в опалювальний сезон до 55%). При цьому до кінця періоду вологонакопичення приріст масового вмісту вологи в конструкціях залежно від погодних умов або не відбувається взагалі, або не перевищує 1,5%. Для зовнішніх ніздрватобетонних стін приміщень з підвищеною вологістю повітря (душові та ванні кімнати, сауни, лазні) необхідно при внутрішньому оздобленні створити перешкоду для дифузії водяної пари з приміщення в товщу стіни. У випадку з ванними кімнатами такою перешкодою може служити кахельна плитка з паронепроникною затиранням швів. У приміщеннях лазень в якості пароізоляції краще за все використовувати фольговані матеріали (пінополіетилен, мінвата).
Зовнішнє оздоблення стін в будь-якому випадку повинна бути паропроницаемой. При додатковому утепленні зовнішніх стін з пористого бетону, при толстослойной штукатурці, при облицюванні стіни цеглою необхідно виконувати розрахунок такої багатошарової конструкції на опір паропроникненю за ДБН В.2.6-31: 2006.